Idag sprang jag snabbt. Som attan. Gömde mig bakom en husknut.
Umgänge. Det är trevligt. Undgänge däremot, är det inte. (Undgänge; Personkrets som man söker slippa ifrån. Ur Uarda-Akademiens ordbok. Köp den! För var annars hittar man briljanta ord som Apokalypso; glad musik på den yttersta dagen. Typ.)
Så det blev nytt PB på 200 meter. Det gick undan. Och jag undvek, undgick och undkom.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
Jag undrar om det är av finkänslighet, som ingen av denna bloggs läsare har ställt någon av de många frågor, som dyker upp i en enkel butlerhjärna. Trevar avvaktande med en försiktig gul gubbe: 🙂
De kanske gillar att ligga och slingra sig på halster? 😉
Huvudet på spiken, du kloke Butler. Jag till exempel visste inte riktigt var jag skulle börja i den hord av frågor som ansamlade sig i min lilla hjärna.
Inte så rafflande alls. Såg en gammal (inte allför) bekant närma sig när jag hämtat lunchlådan. Fick bråttom att söka gömsle. Uh, så ohyfsat!
Jasså, jag för min del undrade mest över det nya personbästat på 200 meter? Och om du gjorde ”bågskytten” före och efter?
Tack för boktipset 🙂 Och undgänge eller inte, grattis till PB på 200 meter inklusive ”gömma-sig-bakom-husknut”. Rafflande!
I ärlighetens namn är det nya personbästa synnerligen odokumenterat. Men med tanke på andfåddheten efter den korta rusningen hoppas jag att jag satte PB. Om inte är jag inte i så bra form som jag tror… 😉